Engelliler Destek Programı (EDES), Karadeniz Bölgesi’ndeki yerel dinamikleri harekete geçirerek, toplumsal bütünleşmenin sağlanmasına ve engelliliğin önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlayan destek programıdır.
 
Engelliler Destek Programı kapsamında Karadeniz Bölgesi’ndeki Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon ve Zonguldak illerinde valiliklerin yetki ve sorumluluğunda, kamu kurum ve kuruluşları, il özel idareleri, belediyeler, meslek odaları ve üniversiteler tarafından gerçekleştirilecek projeler desteklenmiştir.
 
 EDES kapsamında 2013 yılında bakanlığa toplam 156 adet proje teklif edilmiş ve 60 adet projenin finansmanı uygun görülmüştür. Artvin ilinde finansmanı uygun görülen 2 adet proje 2014 yılında uygulanmaya başlanacaktır. 2014 yılında uygulanacak İl Milli eğitim Müdürlüğü ve İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne ait bu iki projenin toplam bütçesi 122.680,00 TL dir.
 
 EDES kapsamında finansmanı uygun görülün projelerin Finansman sözleşmesi Valilik adına Vali Yardımcısı Hasan ONGU ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına İl Müdürü Mustafa YANMAZ ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü adına İl Müdürü Adem KARAMEŞE arasında imzalandı. Toplantıya ayrıca proje Koordinatörleri Aybike KURT GÜLTEKİN ile Osman AY ve Valilik AB, Dış İlişkiler Proje Koordinasyon Merkezinden Züleyha SOYBEK katıldı.