Sosyal Projeler

 

 

 

 

       Artvin Valiliği ve PTT Başmüdürlüğünün destekleriyle İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından öğretmenlerimize duyulan sevgi ve vefayı anlatmak üzere il genelinde 7’den 70’e herkesin katılımı ile unutulmaya yüz tutmuş yazın türü ve iletişim araçlarından olan mektup ve kartpostallarla ilk öğretmenine veya sevdiği bir öğretmene duygularını anlatmak için ‘AHDE VEFA: İLK ÖĞRETMENİM’ adlı mektup ve kartpostal yazma etkinliği düzenlendi. Etkinlikler kapsamında ilimizde ki emekli öğretmenlerde ziyaret edildi. Ziyaretlerde emekli öğretmenlerimize, öğrenciler tarafından çiçek takdim edilerek, öğretmenler günü kutlandı.

 

 

 

 

       Öğrencilerimizden sorunları uzak tutmak ve onları ahlaklı, erdemli ve geleceğe güvenle bakabilen insanlar olmalarını sağlamak adına Değerler Eğitimi etkinlikleri kapsamında ;
-İl, ilçe ve okullarda değerler eğitimi komisyonları kuruldu, çerçeve planını uygulanması adına değerler eğitimi takvimi oluşturuldu, STK’lar ile işbirlikleri yapıldı, okulların değerler eğitimi çalışmaları AYPOP değerlendirme kriterleri arasına alındı, bu değerlerin kalıcılığını sağlamak için aileler ile görüşülerek işbirlikleri yapıldı, okullarda kulüpler kuruldu. Bu kapsamda okullarımızın yaptığı etkinlikler arasında şunlar yer almaktadır;
-18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü etkinlikleri kapsamında öğrencilerimiz şehit ailelerini ziyaret ederek başsağlığı dileklerinde bulunarak çiçek sundular.
-18-24 Mart Yaşlılar Haftasında değerler eğitimi kapsamında ilimizdeki ilkokul ve ortaokul öğrencileri mahallelerindeki yaşlıları ziyaret ederek onlara çiçek hediye ettiler.
-1 Ocak Cuma günü Mevlana ve Hoşgörü konulu söyleşi gerçekleştirildi.

 

 

 

 

Hedef Grubu: Artvin genelindeki okul ve kurumlarda görevli tüm öğretmenler.

       Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce ve Artvinliler Vakfı’nın sponsorluğu ile öğretmenlere yönelik “Üretelim-Öğretelim Proje Yarışması”, Artvin genelindeki okul ve kurumlarda görevli tüm öğretmenlerin eğitim süreci içerisinde öğrencilerinin eğitim-öğretime katılımlarını ve başarılarını artırmaya yönelik proje tabanlı eğitim anlayışı doğrultusunda eğitim materyalleri geliştirmeleri için düzenlenen “Üretelim-Öğretelim Proje Yarışması” sonuçlandı. Birinciliği Hopa Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Öğretmenleri alırken, İkinciliği Artvin Çoruh İlkokulu, üçüncülüğü Hopa Kemal Paşa Ortaokulu, Mansiyon ödülünü Gazi Ortaokulu ve Jüri Özle Ödülünü ise Çoruh Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu öğretmenleri almaya hak kazandılar.

 

 

 

 

Kapsamı: Tüm kademelerde görev yapan öğretmenler ve öğrenciler İlimizde görev yapan öğretmenlerin kendi sınıflarında eğitim verdikleri kaynaştırma / engelli öğrencilerle ilgili tecrübelerine yönelik ''Başarı Öyküleri''nin bir araya getirilip kitaplaştırılması.

       Engellilik konusunda duyarlılığı artırmak maksadıyla öğrencilerimize yönelik öykü yazma, resim, afiş hazırlama, proje oluşturma ve ev ziyaretleri etkinlikleri gerçekleştirildi. Öğretmenlerimizin başarı öyküleri bir araya getirilip öğrencilerimizin hazırladıkları öykülerle birlikte kitaplaştırılacaktır. Öğrencilerimizin hazırladıkları çalışmalar geniş katılımlı bir organizasyonla sergilendi. Yarışmalarda birinci olan katılımcılara tablet, ikinci olanlara MP4, üçüncü, mansiyon ve jüri özel ödülü alanlara MP3 verilmiştir.

 

 

 

 

       Okullarda kitap okuma faaliyetlerini planlı ve sistemli bir hale getirerek, öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve toplumda kitap okuma konusunda olumlu tutum geliştirmek amacıyla “100 Temel Eser Türk ve Dünya Klasikleri Okuma Yarışması” 22 Mayıs 2016’da düzenlendi. Toplam 1199 kişinin katıldığı sınavda ilçelerden ve merkez ilçeden dereceye giren katılımcılar ödüllerini yapılan törenle teslim aldılar.

 

 

 

 

Kapsamı: Lise kademesi
Tarih: 19 Şubat 2016 ( Yarı Final ) / 10 Mart 2016 ( İl etkinliği )

İstiklal Marşı’nın kabulünün 95.yıldönümü ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un vefatının 80.yıldönümü münasebetiyle il genelinde düzenlenen
 ‘Mehmet Akif ERSOY’un Şiirlerini Güzel Okuma Yarışması’nın yarı finali ve il finali gerçekleşti.
Merkez ilçenin ve Şavşat, Yusufeli, Ardanuç, Borçka, Murgul, 
Hopa ve Arhavi ilçelerinin birincilerinin yarıştığı final etkinliğinde 
Artvin Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Yunus Emre ALTUN, Mehmet Akif’in 
‘Kocakarı ile Ömer’ şiirini seslendirerek birinci oldu. Borçka Anadolu Lisesi öğrencisi
 Mümin SARIOĞLU ikinci, Murgul Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Kübranur ÇEPNİOĞLU üçüncü oldu.

 

 

 

 

Kapsamı: Lise Öğrencileri

       7 Mart Artvin’in Kurtuluşu Kutlama Şenlikleri kapsamında Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde, ilimiz merkezindeki liseler arasında Artvin Temalı Bilgi Yarışması düzenlendi. Merkez ilçedeki liselerin katıldığı yarışmada öğrencilere, Artvin ile ilgili genel kültür, edebiyat, tarih, coğrafya, müzik ve spor dallarından toplam 20 soru soruldu. Bilgi yarışmanın galibi Artvin Anadolu Lisesi oldu.

 

 

 

 

Kapsamı: İlkokul öğrencileri.

       Edebiyatın sözlü ve yazılı geleneği olan masalları yaşatmak ve kuşaktan kuşağa aktarmak amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe merkez ilçede yer alan ilkokullarımız katılmışlardır.

 

 

 

 

       “ART-TEK” (Artvin Teknolojiyi Eğitimde Kullanıyor) projesi kapsamında Artvin Çoruh Üniversitesi iş birliği yapılarak, zamanın gereksinimlerine cevap verebilmek adına kişisel becerilerin yanında mesleki becerilerin geliştirilmesini ve öğretme-öğrenme sürecini aktif kılarak eğitim sistemini nitelik yönünden geliştirmeyi amaçlayan öğretmenlere ve öğrencilere yönelik Robotik Ve Yenilenebilir Enerji Uygulamaları Eğitimi verildi. Eğitimlerin sonrasında okullarımıza Robotik Setleri dağıtıldı.

 

 

 

 

       2015-2016 eğitim öğretim yılı 3. Çalıştay’ında alınan kararlar doğrultusunda, ‘Yazarlarımız Okuyucuyla Buluşuyor’ etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında, Türk edebiyatının seçkin yazarlarından Sinan YAĞMUR, Ahmet TURGUT ile Mustafa ÇEVİK ortaöğretim öğrencileriyle buluştu.

 

 

 

 

       9 Aralık 2016 Çarşamba günü Prof. Dr. Aytaç AÇIKALIN değerler eğitimi kapsamında düzenlenen Mevlana’yı anma ve semazen gösterisi programına katıldı. Mevlana’nın özlü sözleriyle ve şiirleriyle anıldığı programda ney dinletisi eşliğinde sema gösterisi yapıldı. Anaokulu Öğrencileri Mevlana’yı 7 öğüdüyle andılar.
1. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
6. Hoşgörülükte deniz gibi ol.
7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.”

 

 

 

 

       Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ÖNDER Mezunları ve Mensupları Derneğinin ortaklaşa düzenlediği ‘Sporda Ahlak ve Kötü Alışkanlıklardan Korunma Semineri’ Sıtkı ASLANHAN’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

 

 

 

 

       11 Mart 2016 Cuma günü, iki Düşünce Koçu Münir ARIKAN’ın katılımı ile iki oturum şeklinde gerçekleştirilen seminere Ortaöğretim öğrencilerimiz katıldı. “Gelecek nasıl bir insan bekliyor?” konulu seminerde, ARIKAN çarpıcı örneklerle ve etkileyici üslubuyla öğrencilere ve öğretmenlere tavsiyelerde bulundu.

 

 

 

 

       Artvin Anadolu Lisesinin projelendirmesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün onayıyla Merkez Ortaöğretim Kurumları ar asında “Matematik Ligi” gerçekleştirildi. Okullar Fen/Anadolu ve Meslek Liseleri olarak iki grupta lige başladı, grup maçlarının eleme usulüne göre çeyrek final maçları ise puan usulüne göre yapıldı ve en iyi puana sahip 4 takımın yarı finale yükseldi. Öğrenciler arasında iletişimi artırmak, matematiğe sempati kazandırmak ve okullar arasında kaynaşmayı sağlamanın amaçlandığı matematik liginin galibi İskebe Anadolu Lisesi olurken Artvin Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi ikinci, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise üçüncü oldu.

 

 

 

 

       Artvin Merkez ilçe ve diğer ilçelerimizden katılan 86 öğrenci ve dört öğretmenden oluşan 90 kişilik kafile Çanakkale Gezisi kapsamında iki otobüsle yola çıktı.

 

 

 

 

       Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan Proje Doğrultusunda ““Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat ProgramıProgramı “ kapsamında öğrencilerimize bisiklet dağıtımı Yapıldı.

 

 

 

 

       İlimizde görev yapan 42 öğretmen, aile eğitimi eğitici eğitimi alarak 0-18 yaş arası çocuk ve gençlerin ailelerine onların anne babalık becerilerinin gelişimi adına destek vermeye hazır halde kursu başarı ile bitirdiler.

 

 

 

 

       Anne-babaların ‘anne-babalık becerilerinin geliştirilmesi ve böylece aile içi ilişkilerin güçlendirilmesi yoluyla çocuğun ve ergenin var olan potansiyelini kullanmasını sağlamak hedefiyle ilimizde düzenlenen Aile Eğitimi Programını başarı ile tamamlayan veliler 3 Haziran 2016 Cuma günü sertifikalarını aldılar.

 

 

 

 

       14-19 Aralık 2016 günleri arasında rehber öğretmenlerine yönelik Akran Arabuluculuk Eğitimi verildi. Eğitime ilde görev yapan 40 rehber öğretmen katıldı. Aynı yaşlarda, mekânlarda olan benzeri sorunları paylaşan çocukların birbirleriyle uyuşmazlıkların çözümüne yardımcı oldukları bir program olan Akran arabuluculuğu eğitimini alan öğretmenlerimiz öğrencilere yardımcı olarak bu süreci daha kolay atlatıyor ve sorunların, anlayış ve uzlaşı ile ne kadar çabuk çözülebildiğini görüyorlar.

 

 

 

 

       İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından, okul ve kurumlarımızda görev yapan öğretmenlerimizden görüş alınarak istekli öğretmenlere yönelik olarak 23-27 Kasım tarihleri arasında “Yaratıcı Drama Eğitimi Kursu” düzenlendi. 37 öğretmenin katıldığı ve 40 saat süren eğitim öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik becerilerini geliştirmek amacı Trabzon Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber Öğretmeni Ümmühan PEKBÜYÜK tarafından verildi.